Ayın Kredisi

- 50.000 TL Kredi - 36 Ay Vade
Vakıfbank
Faiz Oranı

%1.13

Aylık Taksit

1,698 TL

Toplam

61,136 TL

Sıkça Sorulan Sorular

Taşıt kredisi sayesinde çok kolay bir şekilde araç sahibi olunabilir ancak tüm ihtimalleri ve bütçenizi iyi hesaplamalısınız. Öncelikle bilmeniz gereken şey eğer taşıt kredisi çekerseniz aracınızın banka tarafından ipotekli olacağıdır. Yani kredi ödemeniz bitene kadar aracın alım satım hakları bankada olacak.
Bunun haricinde ihtiyaç kredisinde BSMV ve KKDF gibi ek gelir ücretleri bulunmaktadır. Yani sitemiz üzerinden yapmış olduğunu hesaplamanın üzerine bu tip ek giderler eklenecektir.
Araç kredisi alırken ileriki olabilecek durumları iyi tasarlamalı ve buna göre kredi çekmek faydalı olacaktır. Aksi halde bankanın ipoteğinde bulunan araca el konulabilir ve istenmeyen durumlar ile karşılaşabilirsiniz.

Taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisinin kendi içinde avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bunlardan kısaca şöyle bahsedebiliriz.
Eğer ihtiyaç kredisi yerine taşıt kredisi tercih ederseniz aracınız ipoteklenmeyecek ve satış hakları sizde kalacaktır. Bunun yanı sıra Kasko ve zorunlu trafik sigortası gibi ek giderleriniz olacaktır.
Eğer taşıt kredisi çekerseniz kredi çekmek daha kolay olacaktır ve faiz oranları genellikle ihtiyaç kredisine göre daha avantajlıdır. Bunun yanı sıra aylık taksit ödemelerinizi rahatlatmak isterseniz ihtiyaç kredisine göre bir yıl daha ek taksitlendirme yapabilirsiniz.

Taşıt kredisini çekip 90 gün boyunca ödemediğiniz takdirde banka tarafından yasal takip başlatılır. Bu yasal takibin sonucunda aracınıza bankanız tarafından el konur. Bunun gibi risklerden dolayı ihtiyaç kredisi mi yoksa taşıt kredisi çekmek daha mantıklı değerlendirmek gerekir.

Eğer aylık olarak yaptığınız ödemeler fazla gelmeye başladıysa ve ödeyemeyecek durumdaysanız bankadan borç yapılandırması talep edebilirsiniz. Bunun neticesinde kalan ödemenizin vadesi arttırılarak aylık ödemeniz düşürülecektir. Ancak aynı zamanda ek faiz uygulanıp toplamda ödediğiniz rakam artacak ancak aylık ödemeleriniz sizi rahatlatacaktır.

Sıfır araç ile ikinci el araç arasında kredi için bazı farklılıklar bulunmaktadır. Sıfır araçlar için alacağınız 120.000'TL ye kadar olan kredide aracın faturasının %70'ine kadar kredi çekebilirsiniz. Eğer bu miktarın üzerinde olan bir kredi ise araç faturasının %50'sine kadar kredi alabilmektesiniz.
İkinci el araçlar için ise aracın 5 yaşından büyük olmaması önemli bir unsur. Çünkü bankalar 5 yaşından büyük araçlara kredi onayı vermeyebilir.